Jautājumi par kaķiem
Jautājumi un atbildes par kaķiem un kaķu ēdināšanu.
- Kad kaķi var uzkatīt par pieaugušu un pāriet uz barību, kas paredzēta pieaugušiem dzīvniekiem?
- Vai kaķim drīkst dot pienu?
- Kādus produktus nedrīkst dot kaķim, lai izvairītos no gremošanas funkciju traucējumiem?
- Kuru barību - sauso vai konservus - labāk izvēlēties, ja kaķim problēmas ar urīnpūšla veselību?
- Manam kaķim bieži veidojas bezoāri. Kā es varētu viņam palīdzēt?
- Vai tiesa, ka kaķis ir plēsējdzīvnieks un tam jāēd daudz gaļas?
- Vai tas nav slikti, ka mans kaķis ēd sunim paredzēto barību?
- Manam kaķim parasti ir silts degungaliņš. Vai viņš ir slims?
- Kādu barību labāk izvēlēties savam kaķim - sauso vai mitro (konservus)?
- Kuri barības komponenti ir paši svarīgākie kaķa veselības uzturēšanā?
- Kā pareizi nomainīt vienu barību pret citu?
- Viens no maniem kaķiem saņem speciālu barību. Kā es varu būt drošs, ka šis kaķis nemielojas ar otram kaķim paredzēto barību?
Kad kaķēnu drīkst uzskatīt par pietiekami pieaugušu, lai pārietu uz pieaugušu kaķu barības lietošanu?
Kaķēns kļūst pieaudzis aptuveni 12 mēnešu vecumā. Taču ne vienmēr. Daži lielo šķirņu kaķi, piemēram, Meinkūni un Norvēģijas meža kaķi pieauguša īpatņa augumu sasniedz un atbilstošu uzvedību izrāda tikai trīs gadu vecumā. Kopumā 12 mēnešu vecums ir laiks, kad jāsāk lietot pieaugušu kaķu barība. Uzmanību: ja jūsu kaķēns ir kastrēts/sterilizēts, viņam jālieto speciāla barība, kura nodrošinās aptaukošanās profilaksi.
Vai kaķim drīkst dot pienu?
Esam redzējuši bildītes, kurās attēlots kaķis pie piena bļodiņas. Taču tas ir nepareizi. Patiesībā ļoti daudzi kaķi nepanes govs pienu. Kaķa gremošanas trakts nespēj sagremot piena cukuru (laktozi). Laktoze kaķiem izraisa vēdera sāpes un caureju. Ticiet, ja iedosiet kaķim pienu, ļoti drīz uzzināsiet, kā tas izskatās. Protams, mazu kaķēnu gremošanas trakts lieliski pārstrādā mātes pienu. Taču pieaugušiem kaķiem piens nav nepieciešams, tādēļ nav veselīgs tiem. Pats dabīgākais un veselīgākais šķidrums kaķim ir ūdens.
Kādus produktus nevajadzētu dot kaķim, lai izvairītos no gremošanas trakta veselības problēmām?
Kaķu barības drošību apstiprina atbilstošas institūcijas, tādēļ, ja barība atrodas oficiālā tirdzniecībā, to bez bažām variet dot savam kaķim. Lai gan nav nekāds noslēpums, ka visas barības nav vienādas kvalitātes ziņā. Arī kaķu vajadzības un veselības stāvoklis ir ļoti dažādi. Ja jūsu kaķim ir konstatēta barības alerģija vai barības nepanesamība, tas nozīmē, ka noteiktas barības sastāvdaļas (liellopu gaļa, cūkas gaļa un c.) var izraisīt gremošanas funkciju traucējumus. Nedodiet kaķim govs pienu! Lielākā daļa kaķu to nepanes. Kaķa gremošanas trakts nespēj sagremot piena cukuru (laktozi). Vislabākā un drošākā izvēle – barības, kuru izgatavošanā izmantoti viegli sagremojami un kvalitatīvi produkti. Ja tomēr kaķim novērojat gremošanas traucējumus – konsultējieties ar veterinārārstu. Šādos gadījumos var palīdzēt arī īpaša barība gremošanas veselības uzlabošanai.
Kādu barību labāk izvēlēties — sauso vai konservos, ja kaķim ir urīnceļu problēmas?
Tas ir pilnībā atkarīgs no konkrētās problēmas. Urīnceļu saslimšanas ir dažādas. Ja novērojat, ka kaķim ir problēmas ar urinēšanu, noteikti apmeklējiet veterinārārstu, jo ir svarīgi noteikt diagnozi. Ja kaķim konstatēti urīnpūšļa akmeņi izvēlieties sauso barību vai barības konservus ar samazinātu atsevišķu minerālvielu vai olbaltumvielu saturu. Ja kaķim ir „tikai” urīnpūšļa iekaisums, tad visprātīgākā izvēle ir barība konservos. Šajā gadījumā ir īpaši svarīgi ievērot pilnīgi visus speciālista ieteikumus, jo urīnpūšļa iekaisuma dēļ kaķis izjūt stipras sāpes, kā arī slimība var beigties letāli. Lai novērstu atkārtotu slimības uzliesmojumu, iespējams, atbilstoša diēta būs jāievēro visu mūžu.
Uz augšu →
Manam kaķim bieži veidojas bezoāri. Kā varu viņam palīdzēt?
Tas ir dabīgi, ka kaķis tīrot apmatojumu, laiza to un norij nedaudz matiņu. Saprotams, ka garspalvu kaķim kuņģi nonāk vairāk apmatojuma. Matiņi, kas uzkrājas kuņģī var savelties kamoliņos un izveidot bezoārus. Lielākā daļa bezoāru tiek atvemti un tā izvadīti no organisma. Taču, atsevišķos gadījumos, bezoāri kļūst par lielu problēmu dzīvniekam. Regulāri ķemmējot kaķi, varat mazināt bezoāru veidošanās risku. SPECIFIC™ barība pieaugušiem un senioriem kaķiem satur šķiedrvielas, kas veicina un atvieglo norītā apmatojuma izvadīšanu no organisma dabīgā ceļā, pasargājot no apmatojuma kamolu veidošanās.
Uz augšu →
Vai taisnība, ka kaķis ir plēsējs, un viņam jāēd daudz gaļas?
Tiešām, kaķim jāēd gaļa, jo kaķis pieder plēsēju kārtai un viņa organismam nepieciešams dzīvnieku olbaltums. Evolūcijas gaitā kaķi ir pieraduši pārtikt no samērā liela gaļas daudzuma un zaudējuši spēju izdzīvot no barības ar zemu proteīnu saturu, kā arī zaudējuši spēju sintezēt noteiktas barības vielas organismā (piemēram, ražot A vitamīnu no burkānu karotīna). Tādēļ, atšķirībā no suņiem, kaķiem nepieciešamas dažas barības vielas vēl papildus, un šīs vielas atrodas gaļā. Šī iemesla dēļ, kaķi nevar būt veģetārieši.
Uz augšu →
Vai mans kaķis drīkst ēst sunim paredzēto barību?
Kaķu barībai jāsatur noteikts olbaltumvielu daudzums un citas svarīgas barības vielas, kuras atrodas gaļā. Pēc būtības kaķis ir plēsējs, tādēļ viņa organismam nepieciešama gaļa. Lai kaķa organisms funkcionētu labi tam nepieciešamas noteiktas barības vielas, kuras atrodas gaļā (piemēram, aminoskābes). Ja kaķis dažreiz apēd kādu graudiņu no suņa bļodiņas - nav liela bēda. Taču jāzina, ka lielākā daļa suņu barību nav kaķa organismam piemērotas, tādēļ kaķis nedrīkstētu pārtikt tikai no tās. Turpretī, ja suns tiek ēdināts ar speciālu ārstniecisko barību, vai arī kaķim jālieto īpaša diētiska barība veselības sakārtošanai, sunim paredzētās barības lietošana kaķim nav pieļaujama.
Uz augšu →
Manam kaķim ir sauss un silts degungaliņš. Vai viņš ir slims?
Pretēji vispārpieņemtajam uzskatam, kaķa veselību pēc degungala temperatūras noteikt nevar! Protams, kad kaķis ir slims - viņam paaugstinās ķermeņa temperatūra, un tad degungals kļūst sauss. Taču, kad kaķis ir vesels, viņa deguntiņš var būt gan auksts, gan silts, gan mitrs, gan sauss. Visdrošākais veids kā noskaidrot vai dzīvnieks nav slims – ir izmērīt viņam temperatūru.
Uz augšu →
Kādu barību izvēlēties — sauso vai konservus?
Ja runa ir par mūsu kvalitatīvo SPECIFIC™ barību, tad būtiskas atšķirības ietekmes ziņā uz veselīga kaķa organismu nav. Sastāva un uzturvērtības ziņā sausā un barība konservos ir praktiski vienādas. Taču katrai no šiem veidiem ir savas noteiktas priekšrocības. Sausā barība ir ekonomiskāka un veselīga dzīvnieka zobiem, jo kavē zobakmens veidošanos. Konservu barībā ir vairāk ūdens, un tas ir labi, ja kaķim ir urīnceļu problēmas (urīnpūšļa iekaisums, urīnceļu akmeņi vai kristāli).
Uz augšu →
Kuras barības sastāvdaļas ir vissvarīgākās kaķa veselības uzturēšanā?
Daudzās reklāmās, kuras informē par kaķu barību, galvenais uzsvars likts uz barības sastāvu (izejvielām). Iespējams, ka tam, no kā pagatavota šī barība – cūkgaļas, garnelēm, vai vistas ir ietekme uz kaķa izvēli garšas ziņā, taču ietekmi uz veselību un organisma nodrošinājumu tas nemainīs. Pats svarīgākais, lai barība saturētu pietiekamu daudzumu kaķim svarīgu barības vielu. Tā kā kaķi pieder plēsēju kārtai, viņiem katru dienu jāuzņem atbilstošs gaļas olbaltumvielu daudzums un citas vērtīgas barības vielas, ko satur gaļa. Taču, lai kaķa organisms varētu tās (olbaltumvielas) izmantot, izmantotajiem proteīna avotiem jābūt atbilstošas kvalitātes. Visvērtīgākie proteīni ir muskulatūrā vai aknās – nevis ādā, vistu kājās un spalvās. Liela nozīme ir olbaltumvielu, ogļhidrātu (dārzeņi) un tauku proporcijai barībā, kuru saņem jūsu kaķis.
Uz augšu →
Kā pieradināt kaķi pie citas barības?
Pārejai uz citu barību ir jānotiek pakāpeniski. Dzīvnieka kuņģim jāaprod ar citu barību – tam nepieciešams zināms laiks. Dažreiz laiks vajadzīgs, lai kaķis pierastu pie jaunās barības garšas, smaržas, gabaliņu izmēra, tekstūras un c. Ja barības maiņu izdarīsiet pakāpeniski – soli pa solim, problēmu nebūs. Pārejai uz citu barību jānotiek 7-10 dienu laikā. Katru dienu esošajai barībai pievienojiet aizvien vairāk jaunās barības, tā pakāpeniski aizstājot veco ar jauno. Tas attiecināms uz jebkurām izmaiņām kaķa ēdienkartē. Vienīgais izņēmums ir slimības laiks, kad speciālās barības lietošana jāsāk nekavējoši, piemēram, barība gremošanas funkciju uzlabošanai vai barība atveseļošanās periodam.
Uz augšu →
Vienam no maniem kaķiem jāēd speciāla barība. Kā pārliecināties, ka šis kaķis nemielojas arī ar otra kaķa barību?
Tādā gadījumā ir ļoti grūti izkontrolēt, ko tieši ēd jūsu kaķis, vēl sliktāk, ja kaķis uzturas arī ārā. Kaķiem patīk ēst bieži, mazām porcijām — kā naktī, tā dienā. Lai nodrošinātu šādu iespēju – kaķim bļodiņai ar barību jābūt pieejamai visu laiku. Ja mājā dzīvo vairāki kaķi ar atšķirīgiem ēdināšanas nosacījumiem, jums būs nepieciešama izdoma, laiks un lielāka platība. Viens no variantiem ir konkrētas ēdināšanas reizes katram kaķim atsevišķi, atsevišķā telpā, pirms tam, aizvācot citu kaķu barības pārpalikumus. Vēl viena iespēja: trauciņus ar barību izvietot tikai konkrētam kaķim sasniedzamā vietā (piemēram, ļoti augstu, vai aiz elektroniskajiem vārtiņiem). Ja ēdināt vienu no kaķiem atsevišķi nav iespējams, uzziniet no sava veterinārārsta, vai citi jūsu kaķi arī drīkst ēst šo pašu barību.
Uz augšu →